Aktualnie jesteś: Strona główna Katalogu » Usługi prawne, Dla biznesu » Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie

Informacje o firmie:

Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie

Adres i dane kontaktowe:

ul. Piłsudskiego 17/5, 35-074, Rzeszów, podkarpackie

Nr telefonu:

+48 721 943 242

Strona internetowa:

http://https://adwokat-rzeszow24.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 08:00 - 17:00, sobota, niedziela, święta: nieczynne

Branże w których działa firma:

Usługi prawne Dla biznesu




  • Poleć firmę:




    Twój email będzie wyglądać następująco:

    Witaj,

    Znalazłem firmę [nazwa], sprawdź jej ofertę, wydaje mi się bardzo ciekawa.  Szczegóły znajdziesz pod adresem [link].

    Pozdrawiam.

  • Napisz do firmy:





  • Zgłoś błąd:




Opis firmy:

Kancelaria adwokacka Piotra Czyżyńskiego w Rzeszowie  zajmuje się także sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych.


 


 


 


Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są rozpoznawane przede wszystkim przez Wydział Pracy i Ubezpieczeń Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego w Rzeszowie.


 


 


 


Sprawy z zakresu ubezpieczeń obejmują przede wszystkim kwestie związane z emeryturami, rentami, ustaleniem okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu oraz ustaleniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego takich jak zasiłek chorobowy, czy macierzyński.


 


 


 


Sprawy emerytury najczęściej dotyczą uprawnień emerytalnych związanych z pracą w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo często odmawia prawa do emerytury pomostowej na zasadach ogólnych, szczególnych albo emerytury wcześniejszej, z tytułu ww. pracy. Najczęściej odmowna decyzja ZUS jest spowodowana brakiem posiadania świadectwa pracy w szczególnych warunkach, względnie posiadanie takiego świadectwa, ale które nie spełnia wymogów formalnych. Wykazy prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze na przestrzeni lat bardzo często się zmieniały, a tendencja była taka, aby poszczególne stanowiska wyłączać z tego katalogu.


 


 


 


W przypadku decyzji odmownej ZUS warto złożyć odwołanie do Sądu. Jest ono wolne od opłat sądowych, a ponadto Sąd musi w tych postępowaniach działać z urzędu. Nie oznacza to jednak, że pomoc adwokata lub radcy prawego jest zbyteczna. Zawodowy pełnomocnik zwykle wnosi istotny wkład w rozstrzygnięcie sprawy, a przede wszystkim ochronę interesów skarżącego. Jeżeli w sprawie ZUS zakwestionował fakt wykonywania pracy, w szczególnych warunkach to należy przedstawić co najmniej dwóch świadków, którzy pracowali na tym samym stanowisku, w tym samym zakładzie pracy. Jeżeli świadkowie Ci potwierdzą okoliczności podnoszone przez skarżącego i zeznania zastąpią świadectwa pracy. Alternatywnie istnieje możliwość przeszukania archiwów zakładowych lub państwowych, w których takie świadectwa mogą się znajdować. Ze względu na upływ czasu trzeba się jednak liczyć z tym, że znalezienie szukanych dokumentów może okazać się bardzo trudne albo nawet niemożliwe. Najczęściej w sprawach tych fakty są więc potwierdzane przez zeznania świadków.


 


 


 


Sprawy o rentę najczęściej dotyczą natomiast kwestii związanej z ustaleniem niezdolności do pracy. W postępowaniu administracyjnym ZUS powołuje lekarza orzecznika, który wydaje orzeczenie określające czy ubezpieczony jest zdolny do pracy. Jeżeli orzeczenie to jest niekorzystne dla ubezpieczonego przysługuje mu prawo do złożenia sprzeciwu. Sprzeciw należy złożyć na urzędowym formularzu. Do sprzeciwu można też dołączyć dodatkową dokumentację medyczną. Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu sprawę rozpoznaje Komisja Lekarska ZUS. Jeżeli sprzeciw nie został złożony lub ww. komisja wydała swoje orzeczenie ZUS wydaje decyzję. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego. Warto jednak zaznaczyć, że złożenie sprzeciwu jest warunkiem koniecznym do kwestionowania faktu niezdolności do pracy ubezpieczonego


 


 


 


W mojej praktyce adwokackiej zdarzają się także sprawy, w których Zakład Ubezpieczeń kwestionuje prawo do ubezpieczenia społecznego uznając np. stosunek pracy za fikcyjny. Sprawy te są na tyle ciekawe, że najczęściej organ rentowy w całkowicie dowolny sposób, bez zasięgania opinii chociażby biegłych stwierdza, że pracownik w istocie nie wykonywał pracy, gdyż nie posiada ku temu kwalifikacji. Od decyzji ZUS przysługuje oczywiście odwołanie do Sądu. Najczęściej ZUS kwestionuje prawo do ubezpieczenia społecznego w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona stara się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłek chorobowy, czy macierzyński. Bardzo dużo spraw dotyczy kobiet w ciąży, które założyły działalność gospodarczą i opłacały składki w najwyższym dopuszczalnym wymiarze, a w konsekwencji nabyły także prawo do świadczeń w tym najwyższym wymiarze. ZUS w sposób nieprawidłowy podejmuje się oceny tego, czy wybór podstawy wymiaru składki był zasadny pomimo, iż wybór ten stanowi autonomiczną decyzję ubezpieczonej. Zakład ubezpieczeń społecznych kwestionuje także fakt prowadzenia działalności gospodarczej. Z orzecznictwa sądowego wynika, że nawet gdy działalność gospodarcza jest założona tylko i wyłącznie, w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeżeli jest ona faktycznie prowadzona to danej osobie przysługuje prawo do ubezpieczenia i ww. świadczenia. Niestety bardzo często strony nie składają odwołań od tego rodzaju decyzji, dlatego też nie mają szans na wygraną w Sądzie. Wbrew pozorom wiele wadliwych decyzji w ten sposób staje się ostateczne wobec czego nie można ich już zakwestionować w standardowejprocedurze odwoławczej.


 


 


 


Sprawy z zakresu ubezpieczeń zwykle należą do trudnych i ważnych. Decyzja w sprawie emerytury, czy renty ma wpływ na całe życie człowieka. W związku z tym faktem warto, aby w przypadku gdy jest ona negatywna ostateczną decyzję podjął Sąd, który jest niezależny i niezawisły, a przede wszystkim posiada wiedzę prawniczą, która pozwala na rzetelne rozpoznanie sprawy. W przypadku ZUS decyzja co do zasady nie jest przygotowana przez profesjonalnego prawnika, dlatego też szansa na popełnienie błędu jest wysoka. Zaletą postępowań dotyczących ubezpieczeń społecznych jest to, że zasada powagi rzeczy osądzonej ulega tutaj znacznemu ograniczeniu. Jeżeli po wydaniu ostatecznej, prawomocnej decyzji ZUS lub wyroku Sądu zmienią się okoliczności sprawy lub uzyskasz nowe dowody możesz ponownie złożyć wniosek do ZUS i sprawa zostanie rozpoznana jeszcze raz i merytorycznie rozpozna sprawę biorąc pod uwagę nowe dowody oraz okoliczności.


 


 


 


Nasza Kancelaria adwokacka pomaga w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych przede wszystkim na etapie złożenia odwołania i procesu przed Sądem . Oczywiście można też skonsultować swoje uprawnienia przed wydaniem decyzji, ale najczęściej działamy na II etapie. Warto jednak pamiętać o złożeniu sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, gdyż w wielu przypadkach brak złożenia tego środka zaskarżenia skutecznie zamyka dochodzenie praw ubezpieczonego przed Sądem. Sprzeciw nie musi być obszerny, ważne aby został złożony. 


 


Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie 


 


 


 


ul. Piłsudskiego 17/5, 45-074 Rzeszów tel.: +48 721 943 242 adwokat-rzeszow24.pl


 


 


 


NIP: 6621805341


 


 


 


REGON: 381264034


 


 


 


godziny otwarcia:


 


 


 


poniedziałek: 08:00 - 16:00


 


 


 


wtorek: 08:00 - 16:00


 


 


 


środa: 08:00 - 16:00


 


 


 


czwartek: 08:00 - 16:00


 


 


 


piątek: 08:00 - 16:00


 


 


 


sobota: nieczynne


 


 


 


niedziela: nieczynne


 


 


 


święta i inne dni ustawowo wolne od pracy: nieczynne 


 


 


 


 


 


 

Słowa określające profil działalności firmy:

 

Galeria:

Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie

Mapa dojazdu: